Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze

Jantar to niewielka miejscowość położona nad Bałtykiem na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Wieś leży na starym Szlaku Bursztynowym, a jej nazwa wiąże się z litewskim słowem oznaczającym bursztyn. Jest spokojną osadą rybacką, która latem zmienia się w tętniący życiem wakacyjny kurort. Dawniej mieszkańcy oprócz rybołówstwa zajmowali się też rolnictwem i poławianiem bursztynu. To właśnie bursztyn jest największym skarbem Jantaru, a atrakcje z nim związane przyciągają coraz większą liczbę turystów. Baza noclegowa (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jantar,0.html) jest dobrze rozwinięta, jednak nadal się zmienia oferując kwatery o coraz lepszym standardzie, ale w przystępnych cenach. 

Jantar słynie z bogactwa bursztynu. Już w średniowieczu na tym obszarze ludzie trudnili się pozyskiwaniem bałtyckiego złota. Zbiory tych cennych kamieni rozpoczynają się w listopadzie i trwają do kwietnia. Długa tradycja poławiania tego kruszcu sprawiła, że w budynku szkoły podstawowej  otwarto Muzeum Bursztynnictwa (http://spjantar.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,38,102). Powstało w 2004 roku z inicjatywy miłośników historii i kultury regionu oraz pracowników szkoły. Cztery sale z wystawą ukazują historię miejscowości i szkoły, historię bursztynu i bursztynnictwa oraz zbiór pamiątek związanych z organizacją we wsi Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. W kolekcji znalazły się zarówno okazy bursztynu naturalnego jak i w formie biżuterii i innych wyrobów. Oglądać można także inkluzje czyli jantar z zatopionymi w nim owadami lub fragmentami roślin. Zgromadzono poza tym liczne narzędzia służące do wyławiania i obróbki bursztynu. Ekspozycję można zwiedzać w okresie letnim od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, natomiast w czasie roku szkolnego po wcześniejszym uzgodnieniu. Muzeum chętnie odwiedzają zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>