Miasto Kopernika – atrakcje godne uwagi

Turyści spragnieni ciekawych zabytków i zbiorów muzealnych zapewne w pierwszym odruchu wybiorą się do Krakowa. Nikt nie twierdzi oczywiście, że zbiory na Wawelu nie należą do ciekawych, jednak warto pamiętać też o innych polskich miastach z bogatą historią. Toruń, nie dość, że taką posiada, to dodatkowo i dzisiaj jest miejscem tętniącym życiem kulturalnym, akademickim i biznesowym. Tutaj, podobnie jak kilka wieków temu, podejmowane są ważne decyzje i podpisywane handlowe umowy. Miasto jest także ważnym punktem dla turystów chcących poznać historię mieszkańców tego miasta, w tym najsłynniejszego z nich – Mikołaja Kopernika. Z tego powodu znajdziemy wiele miejsc do wyboru gdzie zarezerwować możemy w rodzinnym mieście Kopernika miejsce na nocleg. Toruń i jego baza noclegowa potrafią obsłużyć co roku kilkadziesiąt tysięcy turystów. Wielu przyjeżdża tu także jedynie na kilka godzin, by zobaczyć najważniejsze budynki i zwiedzić historyczne ulice miasta. Wpływ na to ma również skomunikowanie Torunia z innymi miastami, zarówno drogowe, jak i kolejowe.

Toruń przyciąga wieloma atrakcjami, które warte są zobaczenia. Oczywiście najwięcej z nich znajdzie się w historycznym centrum Starego i Nowego Miasta. Rynek staromiejski, pomnik Kopernika oraz jego dom czy resztki murów miejskich, baszt oraz bram, to tylko część z miejsc z listy obowiązkowej. Przechadzając się ulicami trzeba zwracać uwagę na każdą kamienicę, gdyż wiele z nich ma bardzo bogatą historię. Przykładem może być Dwór Artusa, który pełnił funkcję miejsca spotkań bractw kupieckich, gdzie toczyła się istotna część życia politycznego i towarzyskiego tamtych czasów. To także miejsce, gdzie podpisano II pokój toruński, a w latach międzywojennych budynek był siedzibą miejskiego teatru.
Centralne miejsce na staromiejskim rynku zajmuje ratusz, którego historia zaczyna się w II połowie XIII wieku. Pod koniec XIV wieku, istniejące do tej pory budynki przeszły przebudowę w gotyckim stylu. Już wtedy urzędowali tutaj najważniejsi przedstawiciele władzy świeckiej w Toruniu, a dodatkowo znalazły się tu punkty handlowe, gdzie budowano potęgę ówczesnego Torunia. Niestety, dawna forma nie zachowała się do dzisiaj – budynek ucierpiał w trakcie wojny ze Szwedami. Mimo wszystko, również dzisiaj swoim pięknem przytłacza całą okolicę i pozwala wyobrazić sobie to, jakie kiedyś miasto musiało mieć znaczenie dla kupców i królów.

1 komentarz

  1. łakomczuch

    Toruń to pyszne toruńskie pierniki, nigdzie nie pieką takich pysznych pierników, ja zawsze robię spore zapasy, żeby wystarczyło do następnej wizyty :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>