Kościół św. Marii Magdaleny – Poronin

Poronin to stara podhalańska wioska, która przez wieki była wioską typowo pasterską, obecnie zaś w znacznym stopniu, jest przystosowana do przyjmowania wczasowiczów przez cały rok. Wioska na przestrzeni wieków znana była, a to z działalności Kuźni Poronińskiej (zakład wytwarzał doskonałe jakościowo kosy i lemiesze), a to z działającego w wiosce Muzeum Lenina i stojącego tu jego pomnika (szczęśliwe wraz ze zmianą ustroju państwa zniknął i posąg i muzeum „wielkiego wodza”), lecz największe uznanie Poronin zyskał jako miejscowość wypoczynkowa. Sława ta trwa nieprzerwanie od początku XIX wieku aż do dziś, o czym najlepiej świadczy fakt, że wioska licząca 3,5 tysiąca mieszkańców, w sezonie letnim i zimowym, często przyjmuje turystów w ilości przekraczającej liczbę stałych mieszkańców. Wioska jest zresztą świetnie przygotowana na przyjęcie takiej liczby gości, oferta noclegowa (noclegi – więcej na meteor) jest bardzo szeroka i zróżnicowana.

W Poroninie oczywiście najpiękniejsza jest wspaniała górska przyroda, ale spędzając tu wczasy warto odwiedzić także zabytkowy kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Kościół znajduje się w centrum wsi, przy ulicy Józefa Piłsudskiego 17. W pobliżu znajduje się Urząd Gminy, Gminne Centrum Informacji I promocji oraz punkty gastronomiczne. Początki parafii Poronin sięgają początków XIX wieku. Wcześniej wioska należała do parafii nowotarskiej, a potem szaflarskiej. Jednak na początku XIX wieku, ksiądz z Nowego Targu, Ignacy Machayski zaczął się starać, aby w Poroninie stworzyć samodzielną parafię. Marzyła mu się tu murowana świątynia, jednak mimo starań w różnych urzędach, nie udało mu się uzyskać odpowiednich pozwoleń. Był nie rezygnować zupełnie z planów, zdecydował się w końcu wybudować w Poroninie drewnianej kaplicy. Kaplica jednak nie tylko została poświęcona, ale stworzono w jej pobliżu cmentarz, a jeden z nowotarskich wikariuszy został oddelegowany do pełnienia tu posługi duszpasterskiej. I w ten sposób w roku 1806 ksiądz Machayski poświęcił kaplicę, która mogła pomieścić około 100 osób. W roku 1828 ksiądz Marcin Więckowski przystąpił do budowy kościoła i w dwa lata później stanęła pokaźna świątynia z wieżą i została utworzona nowa parafia. Drewniany kościół spłonął w roku 1915 i w latach 1917-1926 został wzniesiony obecny budynek świątyni.

3 komentarzy

  1. Madzia

    też nigdy tam nie była, ale wybieram się tam na krótki urlop z koleżanką, która się tam wychowała

    Odpowiedz
  2. RenatkaPromyczek

    Kościół wart jest uwagi. Co jeszcze można zobaczyć w Poroninie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>