Jura Krakowsko-Częstochowska: w Ojcowskim Parku Narodowym

Jura Krakowsko-Częstochowska jest szczególnym rejonem w Polsce. Od setek lat zachwyca wszystkich swoim urokiem. Poza tym w pobliżu znajduje się wiele zabytków. To także miejsce dla tych, którzy lubią przebywać blisko przyrody.

Na uwagę zasługuje między innymi Ojcowski Park Narodowy, który utworzono już w 1956 roku w Dolinie Prądnika i okolicy. Jego powierzchnia wynosi tylko nieco ponad 2000 ha, ale i tak park ten uważany jest za najpiękniejszy w Polsce. Podziwiać tu można uroki przepięknej podkrakowskiej doliny. Właśnie tutaj znajdują się formy krasowe, które powstały w wyniku erozji skał wapiennych. Przede wszystkim w Ojcowskim Parku Narodowym znajduje się wiele jaskiń, a w większości z nich odkryto ślady po człowieku. Pochodzą one nawet sprzed 120 tysięcy lat. Symbolem parku jest nietoperz, gdyż w jaskiniach tych zamieszkuje ich bardzo wiele. Przez teren przebiegają różne szlaki i trasy turystyczne, między innymi: Szlak Orlich Gniazd, Szlak Warowni Jurajskich, Szlak Dolinek Jurajskich. Skały wapienne są w przeróżnych ciekawych formach, np. wież, iglic, bram. Do najsłynniejszych takich ostańców należy oczywiście Maczuga Herkulesa, która wznosi się nieopodal zamku w Pieskowej Skale. Jej wysokość to około dwadzieścia metrów. Przypomina ona maczugę, bowiem zdecydowanie zwęża się ku swojej dolnej części. Powstała dzięki krasowej działalności wody oraz nierównomiernej odporności skalistego wapienia na wietrzenie. Maczugę zwie się również Czarcią Skałą, bowiem legendy głoszą, że postawił ją diabeł na polecenie Mistrza Twardowskiego.

Z ojcowskich jaskiń na uwagę zasługuje między innymi Jaskinia Ciemna, która jest krasową grotą położoną nad dnem Doliny Prądnika. To system korytarzy i komór, którego długość wynosi 230 metrów. Warto wiedzieć, że po I wojnie światowej znaleziono tu najstarsze na terenie całego kraju ślady paleolityczne. Obecnie grota ta znajduje się na szlaku dydaktycznym, który prowadzi od ojcowskiego zamku. Takich godnych uwagi jaskiń jest oczywiście o wiele więcej.

Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca wszystkich swoimi urokami. Warto zatem przyjechać tu przynajmniej na kilka dni. Umożliwia to rozbudowane zaplecze noclegowe (Jura – kwatery, pokoje i inne noclegi). Warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska, a na pewno każdy znajdzie odpowiednią kwaterę dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>