Dom Zdrojowy w Jastarni

Jastarnia jest dość obszernym letniskowym miasteczkiem, którego szukać należy w samym środku Półwyspu Helskiego. Ta leżąca na terenie województwa pomorskiego miejscowość od wielu lat stanowi jeden z istotniejszych ośrodków morskiego rybołówstwa. Tereny Jastarni znajdują się również na obszarze Nadmorskiego Krajobrazowego Parku. By poznać te nadmorskie zielone tereny koniecznie zastanów się nad wyborem tego miejsca w swych najbliższych urlopowych planach. Tutaj: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jastarnia,0.html znajdź coś dla siebie i szykuj się na niezapomniane nadmorskie wakacje.

Obiektem, który koniecznie należałoby zobaczyć jest miejscowy Dom Zdrojowy. Za pomysłodawcę jego powstania uznaje się ostatniego z przedwojennych wójtów gminy, mianowicie Pana Stelmaszczyka. Nadrzędnym celem jego działań była chęć, by Jastarnia stała się w końcu nadmorskim kurortem z prawdziwego zdarzenia. Sam plan powstania obiektu gotowy był w roku 1937, z kolei architektoniczne szkice przygotowano rok później. Za ich twórcę uznaje się inżyniera Jana Konke. Prace nad budową rozpoczęły się ostatecznie w początkowych dniach lutego roku 1939.

Postanowiono, iż część zdrojowa znajdować się będzie od strony Bałtyku. Była ona fragmentem parku wypoczynkowego. Postanowiono tu także stworzyć aleję, którą praktycznie od razu gęsto obsadzono drzewami i barwnymi, ozdobnymi kwiatami. Wszystkie prace prowadzone były w zaskakująco szybkim tempie i w związku z tym już w lecie 1939 roku nastąpiło uroczyste jego otwarcie dla turystów. Na szczęście wojna w sposób dość znaczny nie zrujnowała tego imponującego jak na tamte czasy budynku, który jeszcze przez długie lata służył przybyłym tu wędrowcom. To tu także miały miejsce niezwykle popularne występy Jana Kiepury czy też innych polskich, wielkich artystów. Dancingi przy ich utworach trwały tu do białego rana i były szeroko komentowane jeszcze przez długi czas. Bez dwóch zdań był to jedyny w swoim rodzaju taki obiekt na całym Półwyspie Helskim. Do tradycji tamtego budynku z pewnością nawiązuje współczesny Dom Zdrojowy, z jego zapleczem hotelowym, który możliwy jest do odwiedzenia przez dzisiejszych turystów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>